Télűzés a mohácsi busókkal

A busójárás egy tavaszváró, téltemető népszokás a Mohácson és környékén élő, többségükben római katolikus délszlávok farsangi maszkos alakoskodása és dramatikus néphagyománya. A mohácsi busójárás 2009-től szerepel az UNESCO szellemi örökség reprezentatív listájában, 2012 óta pedig Hungarikumnak is számít, ami elsősorban a mohácsi civil társadalom, a busócsoportok, a maszkfaragók és a jelmezkészítők sikere. 2023. február 4-én településünkre is ellátogattak a mohácsi busók, hogy együtt űzzük el a telet városunkból. Az időjárás sajnos nem kedvezett számunkra, így a Főtér helyett a Művelődési Házban került megtartásra az esemény. A maskarás felvonulást a nagyteremben és az aulában valósítottuk meg, és a hatalmas szél miatt a kiszebábunkat sem tudtuk elégetni, de a jelenlévőkkel közösen körbe táncoltuk és közben moldvai táncokat tanultunk.

Ezután a busók bemutatkozása következett: meséltek a mohácsi busójárásról és a sokác szokásokról. Hamarosan újból táncra perdültek a jelenlévők, immár a busó zenekar húzta a talp alá valót. A kedvezőtlen időjárási körülmények ellenére sokan összegyűltünk a Művelődési Házban és fergeteges mulatság kerekedett, ahol a tánc és a jókedv mellett forralt bor, meleg tea és farsangi fánk is várta a résztvevőket. Nagyon örülünk annak, hogy immár harmadik éve becsatlakozhatunk abba a dél-alföldi összefogásba, amelynek keretében számos Csongrád-csanád vármegyei település mellett Battonyára és Mezőkovácsházára is elhozzák a mohácsi busók ezt az ősi néphagyományt, így nem kell elutazzunk Mohácsra, hogy egy különleges élményben legyen részünk. Köszönjük a mohácsi busóknak, hogy ismét ellátogattak hozzánk, köszönjük a finom farsangi fánkot a Napközi Konyha dolgozóinak és köszönjük a közreműködést a helyi Polgárőrségnek. Bízunk benne, hogy rendezvényünk elérte a célját és sikerült elűzzük a telet!